Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Svlékání

Svlékání

    Důležitou kapitolou v životě kudlanky, které vás jako chovatele jistě nenechá v klidu. je svlékání. Kudlanka je hmyz s proměnou nedokonalou, což znamená, že se během svého života několikrát svléká, než-li dospěje. Z vajíčka (ootéky) se vylíhne malý jedinec podoný dospělci a prochází tolika svleky, kolik je třeba k dospělosti. Dospělost poznáme zpravidla nárůstem blanitých křídel. Počet svleků je rozličný u druhů i pohlaví. Samička prochází 8-10 svleky, zatímco samec 7-9. Intervaly mezi svlékáním jsou různé a závisí na několika faktorech (teplota, dostatek krmení, věk, druh, pohlaví atd.). Rámcově můžeme říct, že svlékání probíhá v intervalech 14 až 40 dnů. Jeden nebo dva dny před svlekem přestane kudlanka přijímat potravu a začně vyhledávat místo, kde se zavěsí. Chovatel v této chvíli nesmí podcenit rosení a pokud je v teráriu několik dní živá potrava, na kterou zvíře nereaguje, raději ji vyndáme, aby nedošlo k poranění či přímo sežrání kudlanky. Před svlekem také můžeme pozorovat, že se kudlanka stane matnou. Když je správný čas, kudlanka se zavěsí na nějakou větev a spouštěním dolů se začne ze staré kůže vysvlékat. Právě zde je důležité, aby se kudlanka při svleku ničeho nedotýkala nebo dokonce, aby z větévky nespadla. V období svlékání je totiž tělo kudlanky měkké a snadno deformovatelné. Druhý den po svleku můžeme kudlance opět podat potravu.

Rizika:

1. sucho - chovatel podcenil rosení, v insektáriu je malá vlhkost a následkem toho začne kudlanka "zasychat" již při svleku. Takto komplikovaný svlek může končit buď smrtí kudlanky, která nestihne "vylézt" ze staré kůže a nebo nepříjemnou deformací těla. Potom záleží na rozsahu deformace, zda kudlanka přežije nebo ne.

2. pád - Po spadnutí svlékající se kudlanky z větve dojde většinou k deformaci různého stupně nebo až ke smrti.

3. sežrání - pokud se cvrček nebo jiný krmný hmyz dostane ke svlékající se kudlance, většinou ji sežere, protože měkké a svlekem oslabené zvíře se nemá, jak bránit.

Péče o "deformovanou" kudlanku

    Pokud kudlanka nezemře při svleku, ale přesto není ok, můžeme o ní mluvit jako o deformované kudlance. Stupeň deformace je potom různý. Někdy je kudlanka schopna samostatného života, avšak nevypadá tak pěkně. Někdy bohužel sama lov nezvládá a tak je třeba ji dokrmovat. K takovým případům dochází při velkém poničení lapavých nohou, kdy kudlanka není schopna ulovit či udržet v nich potravu. Potom je nejlepší cvrčka usmrtit, přiložit ho kudlance  k ústům a držet, jak je potřeba. Pokud kudlanka potravu odmítá, cvrčka roztrhneme a nabídneme kudlance vnitřnosti, to většinou zabere. Pokud ani to ne, zkontrolujeme, jestli nemá kudlanka žízeň kápnutím kapky na lapavou nohu či ústní ústrojí. Pokus se nám takto podaří kudlanku udržet při životě do příštího svleku, mamé téměř vyhráno. Dalším svlekem se deformace opravý, buď částečně nebo dokonce úplně. V opačném případě se může stav ještě zhoršit a pak je na čase zvážit utracení.

 

Křídla dospělých jedinců

    V kapitole o svlékání určitě nesmím opomenout problematiku křídel dospělých jedinců. Tato křídla ne vždy vypadají tak, jak mají. Často jsou deformovaná, málo rozvinutá či "zmuchlaná". Je třeba si uvědomit, jak probíhá poslední svlek, proměna nymfy v imago. Zvíře se nejprve vysvlékne ze staré kůže a pak v klidové pozici čeká, až se mu rozvinou křídla a následně zaschnou ve správné pozici. Ne vždy se tak stane. Hlavním problémem schledávám vlhkost a mechanické poranění. Při nedostatečné vlhkosti křídla jednoduše zaschnou dříve, než se stačí celá rozprostřít. Mechanickými vlivy myslím především nedočkavé chovatele, kteří berou čerstvě svlečenou kudlanku do ruky a nebo případ, kdy se kudlanka dotýká delší dobu stěny insektária apod. Proto zde ještě jednou upozorňuji chovatele, aby na kudlanky po svleku nechvátali, ale nechali je v klidu "doschnout" v jejich krabičče". Zbytečné braní do ruky může mít neblahé následky. Dále opět zdůrazňuji, že nesmíme podcenit rosení, zvláště v období svleku. "Zmuchlaná" křídla jsou však naštěstí jen estetickou vadou. Na další život a hlavně reprodukci to žádný vliv nemá. 

 

TOPlist