Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Rozmnožování

 

    Rozmnožování je důležitou kapitolou v životě kudlanek a tak trochu alchymie pro jejich chovatele. A čeho se tedy držet, aby se vše podařilo?

    V první řadě si musíme uvědomit, jak je to s pohlavní dospělostí. Poté , co se kudlanka naposledy svlékne a narostou jí křídla, čekáme u samice na pohlavní dospělost 3-4 týdny, zatímco u samce 2 (maximálně 3). Už tady je jasné, že je žádoucí, aby dospělostní svlek nejdříve absolvovala samice. Pokud se tak nepodaří a samec je "rychlejší", můžeme proces jeho stárnutí zpomalit méně častým krmením a snížením teploty okolí cca od 3-5°C. Zda-li se nám takto podaří samce dostatečně pozdržet, záleží na individualitě jedince a samozřejmě také na tom, jak dlouho ho vlastně chceme pozdržet (kdy dospěje samice). Pro "urychlení" samice můžeme použít proces opačný - časté krmení a zvýšená teplota (ovšem nesmíme to přehnat, abychom kudlanku neupekli, max 5°C !). Pokud máme oba jedince připravené k páření, je dobré vyhradit si večer, kdy budeme mít trochu času se kudlankám věnovat. V den "D" samici průběžně krmíme ad libitum. K páření většinou volíme insektárium samice a nebo květinu. Doporučuje se také mírné šero. Jednoduše řečeno bychom měli vytvořit podmínky, ve kterých se bude samec cítit, co nejbezpečněji. Před vpuštěním samce je dobré dát samici ještě jednoho cvrčka přímo do lapavých nohou. Samice zaměstnaná krmením nebývá aresivní. Samce pustíme k samici (v ideáílním případě přímo na ni). Pokud samec vleze na samici a v krátké době s ní spojí zadeček, bývá vyhráno. Během samotného procesu páření samice málokdy na samce útočí. Problém nastane pokud se samci nepodaří na samici rychle vlézt a ona se začne bránit, útočit a dokonce ji přestane zajímat i potrava. Potom je dobré samce vyndat a po chvíli to zkusit znovu, popř. celý proces posunout o pár dní.

    Proces páření může trvat klidně celou noc. Další rizikové období pro samce začíná před koncem páření a nebo až při rozpojení zadečků, pak může samice zaútočit. V tuto chvíli už je na chovateli, zda samce zachrání či ho nechá samici napospas (např. už ho nepotřebuje pro další samice). Pokud chceme samce použít na více samic, je dobré nechat ho vždy po páření 3-4 dny odpočinout. Pokud se nám zdá, že samec nemá o samici zájem, můžeme ho nechat pár dní o hladu.

    Napářená samice vytvoří pár dní po páření ootéku (pěnovitý obal s vajíčky). Počet dalších ooték je dán druhem a kondicí samice, většinou ovšem tvoří 2-5 ooték zhruba v měsíčních intervalech. Z napářených ooték se po 1-3 měsících líhnou mláďata. Inkubační doba opět záleží na druhu, teplotě a vlhkosti. Ootéce udržujeme stejné teplotní a "vlhkostní" podmínky jako dané kudlance. Dáváme pozor, aby nám ootéka tzv. nevyschla tím, že bychom na ní zapomněli.

    Počet vylíhlých mláďat je opět závislý na mnoha faktorech. Důležité je v prvních dvou dnech jedince rozdělit do krabiček, aby nedocházelo ke kanibalismu. Takto vylíhlé kudlanky krmíme octomilkami či čerstvě narozenými cvrčky.

    Toto jsou běžné postupy a rady při množení kudlanek. Chceme-li ale chovat nějaký druh, je dobré si od chovatelů předem zjistit "specialitky" daného druhu. Jsou druhy, kdy j i nažraná samice opravdu agresivní a páření je obtížné. A např. u ooték najdeme i druhy, které vyžadují, aby ootéka přešla chladným obdobím.

TOPlist