Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Krmení

Krmení

    Další důležitou kapitolou v životě kudlanky je krmení. Kudlanka je čistě masožravý tvor, lovec. Ke své obživě má skvěle uspůsobené přední končetiny - loupeživé neboli lapabé nohy. Co se týče velikosti krmného hmyzu, řídíme se většinou odhadem. Prostě cvrčka nebo jiný hmyz předložíme kudlance a čekáme na reakci. V případě přehnané velikosti zase krmný hmyz vyndáme, aby nedošlo k poranění kudlanky. Dospělá Creobotra uloví bez problémů středního cvrčka a dospělá Sphodromantis nemá problém s dospělým. Naopak některé knihy uvádějí, že větší kudlanky, zejména Hieroduly, nemají problém s lovem malých žab, ptáčat či myšek. S tímto se ale běžně v domácích chovech nepotkáme. U kudlanek chovaných v zajetí rozlišuje druhy, které se specializují na létavý hmyz a pak ty "méně náročné", které běžně loví cvrčky. Mezi kudlanky upřednostňující letací hmyz patří Gongylus gongylodes či Idolomantis diabolica. Jako potravu těchto druhů volíme mouchy, octomilky či motýly, dle velikosti jedince.  Někdy se nám může podařit napodobit létající hmyz např. cvrčkem visícím na nitce apod. Ne vždy to ale funguje. Ostatní druhy kudlanek krmíme v zajetí povětšinou cvrčky, v létě nepohrdnou ani lučním (tzv. smýkaným) hmyzem. Nikde není dokázáno zda třeba vosa a včela je pro kudlanku jedovatá, ale osobně bych se krmení tohoto hmyzu vyhla, stejně tak i zkrmování mravenců bych nedoporučila. Pokud krmíme cvrčky, musíme si uvědomit, že to, jak se staráme o krmný hmyz, se potom projeví na zdraví našeho chovance. Proto cvrčky  držíme v dobrých podmínkách, denně (někdy i dvakrát) krmíme čínské zelí (v létě můžeme nahradit "mlíčím") a "šrot pro cvrčky" (k dostání na burzách), tento šrot zajišťuje cvrčkům živočišnou bílkovinu a tím pádem rapidně snižuje požírání cvrčků mezi sebou. Denní rosení a udržování cvrččího obydlí v čistotě (bez plísní) je samozrějmostí. Mysleme na to, že hladový a stredový cvrček dá zvířeti jen mizivý výživný podíl své skutečné výživové hodnoty.

    Intenzita krmení je dána stářím, pohlavím a druhem kudlanky. Obecně samice jsou dravější než samci. Dospělou samici také musíme víc krmit, aby byla dostatečně připravena na páření a měla možnost připravit kvalitní ootéku. Kudlanky krmím cca třikrát týdně, mláďata klidně obden, naopak dospělé samce méně ( ob 2 dny) a samici před pářením klidně denně.

    S krmením úzce souvisí rosení. Pokud chováme kudlanky v krabičkách, měli bychom dbát na to, aby v ní byla vždy vlhká a čerstvá vata, tzn. ,že při každém krmení vatu měníme za novou. Pokud jsou kudlanky v insektáriu, rosíme denně nebo obden, v závislosti na druhu (některé druhy vyžadují dokonce rosení 2krát denně).

TOPlist