Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Insektárium

Insektárium aneb kam s ní?

    Naprosto základním požadavkem na ubytování kudlanky je výška objektu. Výškou terária je třeba se zabývat proto, abychom kudlance umožnili bezpečné svlékaní po celý život. Moudré knihy uvádějí, že výška insektária by měla být asi 2-3krát taková, co délka kudlanky. Od toho se odvíjí i další důležitý požadavek - větvička. Větvička (špejle, stéblo, plastový list atd.) musí být dostatečně silná na to, aby kudlanku unesla a dlouhá tak, aby kudlance umožnila nezproblémový svlek, tj. možnost zavěšení dostatečně vysoko. Svlékání je popsáno v příslušné kapitole. Mimo to kudlanka na větvičce stráví prakticky celý život. Ostatní vybavení terária už závisí ve velké míře na vás. Pro začátek si vymezíme dva typy "ubytování" - insektárium a krabička.

Krabička

    K tomuto způsobu chovu se uchýlíme pravděpodobně tehdy, kdy jsme již zkušenější chovatelé a počty našich kudlanek přesahují desítky.smiley Velikost krabičky zvolíme podle druhu kudlanek (pro Creobrotery používám krabičky o výšce 10cm a ty kudlance bezproblémů slouží po celý život).V ideálním případě by měla být krabička z průhledného plastu, aby umožňovala průchod světla. Abychom využili dostatečně využili výšku krabičky, postavíme ji na kratší stěnu a do nově vzniklého horního rohu propíchneme dírku pro plastový list (lze použít i nějaká tvrdá síťovina apod.). Do spodního rohu vložímek "kuličku" mokré vaty, která bude zajišťovat vlhkost. A nakonec po stranách vytvoříme několik průduchů. Takto zařízená krabička v příslušné velikosti plně postačí pro chov mnoha druhů kudlanek.

 

Insektárium

    Insektárium volíme zejména při chovu náročnějších druhů a nebo také pro adultní stádia kudlanek, popř. máme-li jednu kudlanku jako mazlíčka. Velikost volíme podle druhu, který chceme chovat. Budeme-li chovat druh náročnějsí na teplotu, je dobré počítat při výběru insektária s instalací žárovky či topného tělesa. Dále musíme počítat s otvory - průduchy, takže volíme buď síťové víko či jednu ze stěn opatříme prodyšnou vsádkou. Na dno insektária umístíme písek či rašelinu, s ohledem na chovaný druh (popř. hrabanku, lignocel apod.). Poslední podmínkou insektária je větvička, na které se bude kudlanka svlékat a vůbec trávit zde mnoho času. U druhů, které mají širší postavení nohou (tzn. potřebují se zachytit něčeho širokého), jako je Gongylus gongylodes či Idolomantis diabolica, se mi osvědčilo přichytit na strop insektária obvaz s většími "oky". Široká plocha obvazu kudlance umožní bezproblémové zachycení všech končetin. Vlhkost zajišťujeme pravidelným rosením. Ostatní vybavení je již na naší fantazii či zvláštních požadavcích daného druhu. Obecně můžeme kudlančí obydlí dozdobit květinou (plastovou či živou), kůrou atd.Moje insektárium

    Při umístění insektária bychom měli myslet na to, aby bylo dobře prosvětlené a pokud možno se stálou teplotou ( myšleno přes den) . Důležité je vědet, že malým nymfám kudlanek často vadí kouř z cigaret (někdy je až zabíjí). A osudné může být i umístění za dobře prosluněné okno ve velkých vedrech, kudlanka se potom může doslova uvařit.

TOPlist